Evenemanget är inte längre aktuellt
Föreläsaren, pianisten och forskaren Fredrik Ullén djupdyker i hjärnans vindlingar och vad som händer när konst skapas. Han är en internationellt hyllad pianist och professor i kognitiv neurovetenskap vid Karolinska Institutet. Med sina två yrkesmässiga perspektiv har han sällsynt goda förutsättningar att beskriva vad som händer under skapandeprocessen och vad som utmärker kreativa människor. Vid sidan av föredraget kommer han också att spela pianomusik av Beethoven och Kurtág.
Efter föreläsningen följer en paus och därefter ett spännande panelsamtal mellan Fredrik Ullén, Beethoven-experten Åke Holmquist och tonsättaren Bent Sørensen under ledning av presentatören Gunnar Bjursell, professor emeritus med starkt engagemang i forskningsfältet kring kultur, hjärna och hälsa. Han är också initiativtagare till webbplatsen ”Den kulturella hjärnan”.
Föreläsning och samtal genomförs i samarbete med AHA!-festivalen som nyfiket utforskar mötet mellan konst och vetenskap.
Point Music Festival genomförs med stöd av Stenastiftelsen.