En man, klädd i vit skjorta och väst med yllekeps på huvudet håller i en saxofon . Han står framför ett rött draperi. En man, klädd i vit skjorta och väst med yllekeps på huvudet håller i en saxofon . Han står framför ett rött draperi.

Göteborgs Konserthus Jazz från mörker till ljus: Benjamin Koppel

Evenemanget har ägt rum. Upplev ett superband med jazztoner som väcker tankar och inger hopp. Danska saxofonisten Benjamin Koppel lät albumet Story of Mankind bli ett ramaskri över världens tillstånd och orättvisor.

Speltid ca: 2 t inkl paus Scen: Stenhammarsalen
370-450 kr Student 185-225 kr Unga tom 29 år 185-225 kr

Evenemanget har ägt rum

Danska saxofonisten Benjamin Koppel lät albumet Story of Mankind bli ett ramaskri över världens tillstånd och orättvisor. Upplev ett superband med jazztoner som väcker tankar och inger hopp.

Hur kanalisera sin ilska och ångest inför Ukrainakrigets likheter med första världskriget? För den danske saxofonisten Benjamin Koppel blev svaret ”Story of Mankind – a Requiem”, ett flerdelat verk som framförs till film och visar att det finns hopp – i musiken och konsten.

Om ”Story of Mankind – a Requiem” bottnar i människans smärtsamma förmåga att upprepa sina misstag pekar det samtidigt på vägen från mörker till ljus. Med texter av den franske poeten Guillaume Apollinaire växer det till ett tankeväckande allkonstverk.

Vid sin sida har Benjamin Koppel ett knippe handplockade musiker, som sångerskan Frederikke Vedel, cellisten Henrik Dam Thomsen, basisten Scott Colley och pianisten Søren Møller. Här finns också kanadensiska trumpetaren Ingrid Jensen samt amerikanske trumstjärnan Peter Erskine från Weather Report och Steps Ahead.

Tillsammans gör de ”Story of Mankind – a Requiem” till en i alla avseende djupt meningsfull upplevelse.

Måndag 2 februari 2026: Evenemanget slutar ca kl 21.00

Medverkande

Benjamin Koppel saxofon

Frederikke Vedel sång

Tobias Van der Pals cello

Scott Colley bas

Ingrid Jensen trumpet

Søren Møller piano

Peter Erskine trummor

Provlyssna

Frågor? Hör av dig till biljettkontoret
Läs mer i konsertmagasinet

Nr 3 2025-2026 ”Det finns värden i livet att kämpa för”

Jazzsaxofonisten Benjamin Koppels rekviem visar att mönstret kan brytas

Dirigenten Santtu-Matias Rouvali in ayion med taktpinnen i hand.
Vårglädje med Gershwin
27 maj 19.00

När våren står som vackrast bjuder Göteborgs Symfoniker på Gershwins rafflande pianokonsert med pianisten Jean-Yves Thibaudet. Dessutom urpremiär av Tobias Broströms nya symfoni. En magisk kväll under ledning av Santtu-Matias Rouvali!

Köp biljetter
Kvinna med fiol i handen på väg.
Klassisk AW: Fransk försommar
3 jun 18.00

Titta in efter jobbet och njut av en onsdagskväll med klassisk AW! Dirigent Ludovic Morlot droppar in från Barcelona för att bjuda oss på en försommarkonsert med franskt tema tillsammans med Göteborgs Symfoniker.

Köp biljetter

Vilken konsert väljer du?

I vårt breda utbud finns något som passar alla. Hitta din favorit i konsertkalendariet!

Konsertkalendariet