Göteborgs Symfoniker Musikerna

Göteborgs Symfoniker består av 109 framstående musiker. Titta närmare på vilka du möter på scenen i de olika instrumentsektionerna - stråk, träblås, bleckblås, slagverk, piano och harpa!

Göteborgs Symfoniker består av 109 fantastiska musiker. Alla drivs av kärleken till musiken och viljan att leverera ojämförliga upplevelser. Det är den passionen och ambitionen som gör oss till en av de främsta orkestrarna i världen.

Dirigenter
Santtu-Matias Rouvali

Chefdirigent

Barbara Hannigan

Förste gästdirigent

Christoph Eschenbach

Förste gästdirigent

Gustavo Dudamel

Hedersdirigent

Neeme Järvi

Chefdirigent emeritus

Konsertmästare
Sara Trobäck

Förste konsertmästare sara.troback@gso.se

Vakant

Förste konsertmästare

Vakant

Alternerande förste konsertmästare

Justyna Jara

Andre konsertmästare justyna.jara@gso.se

Erik Heide

Andre konsertmästare

Violin 1
Nicola Boruvka

nicola.boruvka@gso.se

Yuri Efimov

yury.efimov@gso.se

Mats Enoksson

mats.enoksson@gso.se

Helena Frankmar

helena.frankmar@gso.se

Charlotta Grahn Wetter

Bengt Gustafsson

bengt.gustafsson@gso.se

Ellen Hjalmarsson

Annika Hjelm

annika.hjelm@gso.se

Cecilia Hultkrantz

cecilia.hultkrantz@gso.se

Helena Kollback Heuman

helena.kollback@gso.se

Tove Lund

Lotte Lybeck

lotte.lybeck@gso.se

Joel Nyman

Ann-Christin Raschdorf

ann.christin@gso.se

Violin 2
Marja Inkinen Engström

Stämledare marja.engstrom@gso.se

Terje Skomedal

Stämledare terje.skomedal@gso.se

Vakant

Alt. stämledare

Pernilla C Lindh

pernilla.carlzon@gso.se

Catherine Claesson

catherine.claesson@gso.se

Hanna Eliasson

hanna.eliasson@gso.se

Jan Engdahl

jan.engdahl@gso.se

Pierre Guis

pierre.guis@gso.se

Jenny Jonsson

jenny.jonsson@gso.se

Annica Kroon

annica.kroon@gso.se

Jan Lindahl

jan.lindahl@gso.se

Daina Mateikaite

Samuel Runsteen

samuel.runsteen@gso.se

Elin Stjärna

elin.stjarna@gso.se

Vakant

Vakant

Vakant

Viola
Per Högberg

Stämledare viola per.hogberg@gso.se

Lars Mårtensson

Stämledare viola lars.martensson@gso.se

Tuula Fleivik Nurmo

Alt. stämledare viola tuula.fleivik@gso.se

Susanne Brunström

susanne.brunstrom@gso.se

Karin Claesson

karin.claesson@gso.se

Nils Edin

nils.edin@gso.se

Henrik Edström

henrik.edstrom@gso.se

Laura Groenestein-Hendriks

laura.groenestein-hendriks@gso.se

Daniel Lee

daniel.lee@gso.se

Ellinor Rossing

ellinor.rossing@gso.se

Vakant

Vakant

Vakant

Cello
Claes Gunnarsson

Solocellist claes.gunnarsson@gso.se

Vakant

Solocellist

Johan Stern

Stämledare johan.stern@gso.se

Jun Sasaki

Alt. stämledare jun.sasaki@gso.se

Pia Enblom

pia.enblom@gso.se

Paula Gustafsson Apola

Antonio Hallongren

Oscar Kleväng

oscar.klevang@gso.se

Karin Knutson

karin.knutson@gso.se

Petra Lundin

petra.lundin@gso.se

Anders Robertson

anders.robertson@gso.se

Grzegorz Wybraniec

grzegorz.wybraniec@gso.se

Kontrabas
Hans Adler

Stämledare hans.adler@gso.se

Vakant

Stämledare

Vakant

Alt. Stämledare kontrabas

Jan Alm

jan.alm@gso.se

Marc Grue

marc.grue@gso.se

Erik Mofjell

erik.mofjell@gso.se

Ida Rostrup

ida.rostrup@gso.se

Jenny Ryderberg

jenny.ryderberg@gso.se

Vakant

Flöjt
Håvard Lysebo

Stämledare havard.lysebo@gso.se

Vakant

Alt. Stämledare

Marjolein Vermeeren

marjolein.vermeeren@gso.se

Tina Ljungkvist

Huvudansvar piccolaflöjt tina.ljungkvist@gso.se

Oboe och engelskt horn
Mårten Larsson

Stämledare marten.larsson@gso.se

Carolina Grinne

Alt. stämledare carolina.grinne@gso.se

Joel Vaz

joel.vaz@gso.se

Vakant

Huvudansvar engelskt horn

Klarinett
Urban Claesson

Stämledare urban.claesson@gso.se

Selena Adler

Alt. stämledare och huvudansvar essklarinett selena.markson-adler@gso.se

Henrik Nordqvist

henrik.nordqvist@gso.se

Ragnar Arnberg

Huvudansvar basklarinett ragnar.arnberg@gso.se

Fagott
Ole Kristian Dahl

Stämledare

Constantin Gerstein

Alt. stämledare

Kaitlyn Cameron

kaitlyn.cameron@gso.se

Vakant

Huvudansvar kontrafagott

Horn
Lisa Ford

Stämledare lisa.ford@gso.se

Alec Frank-Gemmill

Stämledare

Kristina Borg

kristina.borg@gso.se

Dick Gustavsson

dick.gustavsson@gso.se

Ingrid Kornfält Wallin

ingrid.kornfalt@gso.se

Krister Petersson

krister.petersson@gso.se

Trumpet
Bengt Danielsson

Stämledare bengt.danielsson@gso.se

Per Ivarsson

Stämledare per.ivarsson@gso.se

Paul Spjuth

Alt. stämledare paul.spjuth@gso.se

Urška Kurbos

urska.kurbos@gso.se

Trombon
Lars-Göran Dimle

Stämledare lars-goran.dimle@gso.se

Endre Rydland Vetås

Alternerande stämledare endre.vetas@gso.se

Arno Tri Pramudia

Jens Kristian Søgaard

Bastrombone jenskristian.sogaard@gso.se

Tuba
Vakant

Puka & Slagverk
Hans Hernqvist

Stämledare puka hans.hernqvist@gso.se

Martin Ödlund

Alt. stämledare puka, slagverk martin.odlund@gso.se

Roger Carlsson

Stämledare roger.carlsson@gso.se

Vakant

Stämledare

Fredrik Björlin

Alt. stämledare fredrik.bjorlin@gso.se

Harpa, piano
Erik Groenestein-Hendriks

Stämledare harpa erik.groenestein-hendriks@gso.se

Juan Zurutuza

Piano och celesta juan.zurutuza@gso.se

En alldeles makalös upplevelse

Göteborgs Symfoniker samlar 109 musiker som drivs av kärleken till musiken och viljan att ge dig en alldeles makalös upplevelse. Den passionen och ambitionen gör att Göteborgs Symfoniker, Sveriges Nationalorkester, kan tävla med världens främsta orkestrar.

Göteborgs Symfoniker