Organisationen Administrativ personal

Tillsammans med våra 109 musiker arbetar en grupp dedikerade medarbetare, som tillsammans gör det möjligt för Göteborgs Symfoniker och Göteborgs Konserthus att leverera upplevelser i världsklass.

Ledningsgrupp
Erika Strand

Administrativ chef erika.strand@gso.se

Åsa Bernlo

Marknads- & försäljningschef & vice VD asa.bernlo@gso.se

Andreas Lindahl

Orkesterchef andreas.lindahl@gso.se

Björn Lovén

Orkesterchef bjorn.loven@gso.se

Karin Tufvesson Hjörne

Programchef karin.t.h@gso.se

Linda Belanner

Chef Unga & Samhällsengagemang linda.belanner@gso.se

VD stab
Anna Ottosson

Chefsassistent anna.ottosson@gso.se

HR-avdelning
Charlotte Arén

Vik HR-chef charlotte.aren@gso.se

Andrea Stålebo

HR-chef andrea.stalebo@gso.se

Linnéa Nilsson tjänstledig

Junior HR-partner linnea.nilsson@gso.se

Maria Barne

Löneansvarig maria.barne@gso.se

Ekonomi & IT
Linda Wallman

Verksamhetsekonom linda.wallman@gso.se

Ronny Olsson

Verksamhetsekonom ronny.olsson@gso.se

Arne Nilsson

IT-ansvarig arne.nilsson@gso.se

Konsertproduktion
Maria Andersson

Producent maria.andersson@gso.se

Peter Christensen

Producent peter.christensen@gso.se

Steffen Blindheim

Producent steffen.blindheim@gso.se

Agnes Lundin

Producent agnes.lundin@gso.se

GSOplay
Unga & Samhällsengagemang
Camilla Bröyn

Projektledare strategiska partnerskap camilla.broyn@gso.se

Mats Kjelbye

Producent och dramaturg mats.kjelbye@gso.se

Johan Andersson Duraffourd

Projektledare Side by Side johan.andersson@gso.se

Cecilia Hilmerby

Producent Vägus & Side by Side cecilia.hilmerby@gso.se

Oskar Lindvall

Producent Side by Side oskar.lindvall@gso.se

Angelina Mangs

Producent Side by Side angelina.mangs@gso.se

Karin Samuelson

Projektkoordinator karin.samuelson@gso.se

Terese Mörtvik

Kommunikatör Side by Side terese.mortvik@gso.se

Kim Phipps

Konstnärlig ledare Vägus kim.phipps@gso.se

Ron Davis Alvarez

Dirigent Side by Side och Sportlovsorkestern

Orkesteradministration
Kristian Karlstedt

Bibliotekschef kristian.karlstedt@gso.se

Nancy Kaspersen

Notbibliotekarie nancy.kaspersen@gso.se

Anna Särg

Notbibliotekarie anna.sarg@gso.se

Catherine Claesson

Orkesterassistent catherine.claesson@gso.se

Oskar Lindvall

Orkesterassistent oskar.lindvall@gso.se

Marc Grue

Administratör instrumentförsäkringar instrument.insurance@gso.se

Katie Thomas

Kormästare

Teknik & Uthyrning
Malin Ridderstad

Teknisk chef malin.ridderstad@gso.se

David Svanström

Teknisk koordinator david.svanstrom@gso.se

Nina Torsede

Uthyrningsansvarig nina.torsede@gso.se

Sandra Blomén Maschinsky

Uthyrningskoordinator sandra.blomen@gso.se

Daniel Arnesson

Scenmästare daniel.arnesson@gso.se

Rozie Franzén

Scenmästare

Niklas Gunnarsson

Podietekniker niklas.gunnarsson@gso.se

Pontus Westman

Podietekniker pontus.westman@gso.se

Samuel Jannesson

Podietekniker samuel.jannesson@gso.se

Johan Alvebris

Belysningsmästare johan.alvebris@gso.se

Fastighet & Reception
Hanna Liljenberg

Receptionist receptionen@gso.se

Marita Lindelöf, tjänstledig

Receptionist receptionen@gso.se

Michelle Prager, tjänstledig

Receptionist receptionen@gso.se

Nenne Jacobson Granath

Receptionist receptionen@gso.se

Johan Björkman

Fastighetsansvarig johan.bjorkman@gso.se

Pernilla Rimmerfors

Miljöstrateg pernilla.rimmerfors@gso.se

Biljettkontor
Carina Carlsson

Biljettförsäljare carina.carlsson@gso.se

Marika Dybeck

Biljettförsäljare marika.dybeck@gso.se

Petrix Hessel

Biljettförsäljare petrix.hessel@gso.se

Anna Winblad

Biljettförsäljare anna.winblad@gso.se

Publik & Arrangemang
Fredrica Olsson

Chef avdelningen Publik & arrangemang fredrica.olsson@gso.se

Charlotte Schmidt

Publik & foajéansvarig charlotte.schmidt@gso.se

Porträttbild
Alice Hedström

Biträdande Publik & foajéansvarig alice.hedstrom@gso.se

Ola Håkansson

Publik & serveringsansvarig ola_hakansson@gso.se

Ragna Simonson

Biträdande Publik & serveringsansvarig ragna.simonson@gso.se

Styrbjörn Såtvik

Köksmästare

Philip Hansson

Sous-chef

Louise Lundqvist

Kock

Tomaz Ungh

Förste servis

Kommunikation
Anna Strand

Kommunikationschef anna.strand@gso.se

Elin Alexandersson

Kommunikatör Grafisk form elin.alexandersson@gso.se

Johanna Hallbäck

Kommunikatör Grafisk form johanna.hallback@gso.se

Magdalena Nilsson

Grafisk formgivare magdalena.nilsson@gso.se

Jenny Svensson

PR-ansvarig & redaktör jenny.svensson@gso.se

Teresa Vikstedt

Digital marknadsansvarig, tjänstledig teresa@gso.se

Ottilia Skoogh

Digital marknadsansvarig, vikariat ottilia.skoogh@gso.se

Linnéa Wik

Kommunikatör Publikutveckling linnea.wik@gso.se

Orkesterns musiker med instrumenten i handen på röda mattan.

En alldeles makalös upplevelse

Göteborgs Symfoniker samlar 109 musiker som drivs av kärleken till musiken och viljan att ge dig en alldeles makalös upplevelse. Den passionen och ambitionen gör att Göteborgs Symfoniker, Sveriges Nationalorkester, kan tävla med världens främsta orkestrar.

Göteborgs Symfoniker