Organisationen Administrativ personal

Tillsammans med våra 109 musiker arbetar en grupp dedikerade medarbetare, som tillsammans gör det möjligt för Göteborgs Symfoniker och Göteborgs Konserthus att leverera upplevelser i världsklass.

Ledningsgrupp
Sten Cranner

VD & konstnärlig chef sten.cranner@gso.se

Erika Strand

Administrativ chef & vice VD erika.strand@gso.se

Åsa Bernlo

Marknads- & försäljningschef asa.bernlo@gso.se

Andreas Lindahl

Orkesterchef andreas.lindahl@gso.se

Björn Lovén

Orkesterchef bjorn.loven@gso.se

Johan Nordin

Orkesterchef johan.nordin@gso.se

Arna Einarsdóttir

Planeringschef arna.einarsdottir@gso.se

Linda Belanner

Chef Unga & Samhällsengagemang linda.belanner@gso.se

VD stab
Karin Tufvesson Hjörne

Konstnärlig rådgivare karin.t.h@gso.se

Anna Ottosson

Chefsassistent anna.ottosson@gso.se

Personal, ekonomi & IT
Linda Wallman

Verksamhetsekonom linda.wallman@gso.se

Ronny Olsson

Verksamhetsekonom ronny.olsson@gso.se

Maria Barne

Löneansvarig maria.barne@gso.se

Kerstin Staxäng

Personalhandläggare kerstin.staxang@gso.se

Andrea Stålebo

HR-chef andrea.stalebo@gso.se

Arne Nilsson

IT-ansvarig arne.nilsson@gso.se

Konsertproduktion
Maria Andersson

Producent maria.andersson@gso.se

Peter Christensen

Producent peter.christensen@gso.se

Magdalena Fronczak

Producent magdalena.fronczak@gso.se

Kristiane Norvoll

Producent kristiane.norvoll@gso.se

GSOplay
Kjell Åke Hansson

Redaktionschef kjell.ake.hansson@gso.se

Måns Pär Fogelberg

Producent fogelberg@gso.se

Unga & Samhällsengagemang
Camilla Bröyn

Projektledare strategiska partnerskap camilla.broyn@gso.se

Mats Kjelbye

Producent mats.kjelbye@gso.se

Johan Andersson Duraffourd

Projektledare Side by Side johan.andersson@gso.se

Cecilia Hilmerby

Producent Vägus & Side by Side cecilia.hilmerby@gso.se

Oskar Lindvall

Producent Side by Side oskar.lindvall@gso.se

Angelina Mangs

Producent Side by Side angelina.mangs@gso.se

Karin Samuelson

Projektkoordinator karin.samuelson@gso.se

Terese Mörtvik

Kommunikatör Side by Side terese.mortvik@gso.se

Kim Phipps

Konstnärlig ledare Vägus kim.phipps@gso.se

Ron Davis Alvarez

Dirigent Side by Side och Sportlovsorkestern

Orkesteradministration
Vakant

Orkesterassistent

Marc Grue

Administratör instrumentförsäkringar instrument.insurance@gso.se

Kristian Karlstedt

Ansvarig notbiblioteket kristian.karlstedt@gso.se

Nancy Kaspersen

Notbibliotekarie nancy.kaspersen@gso.se

Anna Särg

Notbibliotekarie anna.sarg@gso.se

Teknik & Uthyrning
Malin Ridderstad

Teknisk chef malin.ridderstad@gso.se

Nina Torsede

Uthyrningsansvarig nina.torsede@gso.se

Daniel Arnesson

Podieansvarig daniel.arnesson@gso.se

Rozie Franzén

Podietekniker

Niklas Gunnarsson

Podietekniker niklas.gunnarsson@gso.se

Pontus Westman

Podietekniker pontus.westman@gso.se

Ken Johns

Produktionsledare ken.johns@gso.se

Fastighet & Reception
Hanna Liljeberg

Receptionist receptionen@gso.se

Marita Lindelöf

Receptionist receptionen@gso.se

Michelle Prager, tjänstledig

Receptionist receptionen@gso.se

Nenne Jacobson Granath

Receptionist receptionen@gso.se

Johan Björkman

Fastighetsansvarig johan.bjorkman@gso.se

Pernilla Rimmerfors

Miljöstrateg pernilla.rimmerfors@gso.se

Biljettkontor
Carina Carlsson

Biljettförsäljare carina.carlsson@gso.se

Marika Dybeck

Biljettförsäljare marika.dybeck@gso.se

Petrix Hessel

Biljettförsäljare petrix.hessel@gso.se

Anna Winblad

Biljettförsäljare anna.winblad@gso.se

Publik & Arrangemang
Fredrica Olsson

Chef avdelningen Publik & arrangemang fredrica.olsson@gso.se

Charlotte Schmidt

Arbetsledare foajé, assistent uthyrning charlotte.schmidt@gso.se

Porträttbild
Ola Håkansson

Restaurangansvarig ola_hakansson@gso.se

Ragna Simonson

Biträdande restaurangansvarig ragna.simonson@gso.se

Karl Mellquist, tjänstledig

Restaurangansvarig

Issa Aleissa

Köksmästare issa.aleissa@gso.se

Philip Hansson

Sous-chef philip.hansson@gso.se

Tomaz Ungh

Förste servis

Kommunikation
Anna Strand

Kommunikationschef anna.strand@gso.se

Elin Alexandersson

Kommunikatör Grafisk form elin.alexandersson@gso.se

Johanna Hallbäck

Kommunikatör Grafisk form, vikarie johanna.hallback@gso.se

Marie Lajlasdotter

Kommunikatör Publikutveckling marie.lajlasdotter@gso.se

Magdalena Nilsson

Grafisk formgivare magdalena.nilsson@gso.se

Jenny Svensson

PR-ansvarig & redaktör jenny.svensson@gso.se

Teresa Vikstedt

Digital marknadsansvarig teresa@gso.se

En alldeles makalös upplevelse

Göteborgs Symfoniker samlar 109 musiker som drivs av kärleken till musiken och viljan att ge dig en alldeles makalös upplevelse. Den passionen och ambitionen gör att Göteborgs Symfoniker, Sveriges Nationalorkester, kan tävla med världens främsta orkestrar.

Göteborgs Symfoniker