Hans som släpper en isbit, glas med en ett fartyg i Hans som släpper en isbit, glas med en ett fartyg i

Göteborgs Konserthus Titanic – Pang, träff, sjönk!

Evenemanget har ägt rum. Förälskelse, förvirring och fulspel – detta blir en resa vi sent ska glömma!

Speltid ca: 4 t inkl paus Scen: Stenhammarsalen Arrangör: Medicinarespexet
250 kr Student 150 kr

Evenemanget har ägt rum

Så länge skutan kan gå, så länge hjärtat kan slå…

Året är 1912 och Titanic lättar ankar från Southamptons hamn. Skrovet är högt, stämningen är högre! Efter år av misslyckade försök, har skeppsbyggaren Thomas Andrews lyckats bygga ett osänkbart skepp – så osänkbart att inte ens kaptenen, med en förkärlek för ”Sänka skepp!” borde ge skäl till oro.
Men det visar sig att det inte bara är att kasta loss och sedan släppa loss. Oväntade passagerare sätter båten i gungning, och det är visst inte bara är sjösjuka som kan ge svaga knän när känslor spirar. Knappt har båten lämnat land förrän olyckan blir ett faktum – det finns ingen is till drinken! Förälskelse, förvirring och fulspel – detta blir en resa vi sent ska glömma!

Frågor? Hör av dig till biljettkontoret
Kvinna med kort hår spelar viola mot en mörk bakgrund med lampor.

Låt konsertmagin ta plats!

Välj ett abonnemang i Göteborgs Konserthus och få magiska upplevelser, rabatterat biljettpris, plats på konserter som snabbt blir utsålda och egen stol i salongen. Nu är det din tur att låta musiken ta plats i ditt liv.

Välj ditt abonnemang