Wagner har i sin Ringen-musik partier för harpa som är något av det mest utmanande man kan spela. Det är massor av pedaler! I Rhenguldet behövs sex harpor på scen och en bakom scen, det har jag aldrig varit med om i Symfonikerna förr. Det blir roligt att spela så många tillsammans.
Det Wagner var först med var att kombinera melodier och bygga en historia med musiken. Han provade nya instrument och utvecklade en första version av de moderna instrument vi har idag. Han betydde mycket för all konst: litteratur, scen, till och med film och pop.
I slutet av ”Ringen” går världen under och harpan har ett eget tema. Och det är inte himlen och gudar det handlar om, utan människan. Det är människans historia på jorden vi berättar.
Det är fantastiskt att vi kan ge något som går rakt in i hjärtat. Jag kan själv få gåshud när jag sitter mitt i orkestern. Varifrån kommer det egentligen?
Erik Groenestein-Hendriks
Harpa, Göteborgs Symfoniker
I videon spelar Erik Danse profane av Claude Debussy.

Wagner Ringen utan ord
Känn den mytiska kraften i Wagners operor, här i symfoniskt format tillsammans med Göteborgs Symfoniker och Santtu-Matias Rouvali. Som bonus får vi även poetisk sång med sopranen Cornelia Beskow.

Wagner Ringen utan ord
Känn den mytiska kraften i Wagners operor, här i symfoniskt format tillsammans med Göteborgs Symfoniker och Santtu-Matias Rouvali. Som bonus får vi även poetisk sång med sopranen Cornelia Beskow.

Låt konsertmagin ta plats!
Välj ett abonnemang i Göteborgs Konserthus och få magiska upplevelser, rabatterat biljettpris, plats på konserter som snabbt blir utsålda och egen stol i salongen. Nu är det din tur att låta musiken ta plats i ditt liv.

”Jag gillar hur Strauss kan få oss att känna som att vi är i en annan dimension.”
Lär känna Manon Briau, violast i Göteborgs Symfoniker, hennes tankar om musiken och vad hon ser extra mycket fram emot säsongen 2025-2026.

”Vi gick ut på stan och kände samma stämning som i musiken”
Lär känna Arno Tri Pramudia, trombonist i Göteborgs Symfoniker, hans tankar om musiken och vad han ser extra mycket fram emot säsongen 2025-2026.

”Musiken kan lyfta blicken och få allt att kännas okej”
Lär känna Sara Trobäck, förste konsertmästare i Göteborgs Symfoniker, hennes tankar om musiken och vad hon ser extra mycket fram emot säsongen 2025-2026.