Göteborgs Konserthus Bröderna Johansson Jazz på svenska

Evenemanget har ägt rum. Bröderna Johansson tolkar 60-årsjubilerande "Jazz på svenska" och kommer till Göteborg! Åldersgräns: 13 år

Speltid ca: 1 t 30 min ingen paus Scen: Stenhammarsalen Arrangör: FKP Scorpio
480 kr

Evenemanget har ägt rum

Information från arrangören:

Två av Sveriges mest respekterade musiker inom hårdrocksvärlden tar ett steg in i stillheten. I november ger sig Anders och Jens Johansson åter ut på turné för att tolka sin fars musik – den tidlösa och folkkära klassikern Jazz på svenska av Jan Johansson, som 2024 fyllde 60 år.

Jan Johansson räknas som en av Sveriges mest betydelsefulla kompositörer och hans album Jazz på svenska är i dag en av landets mest sålda jazzskivor genom tiderna – en meditativ, lågmäld pärla som på senare år fått nytt liv genom hans söner.

Anders och Jens Johansson har i decennier varit affischnamn inom hårdrocksscenen, med meritlistor som rymmer namn som Yngwie Malmsteen, Hammerfall, Stratovarius, Rainbow och Manowar. Men när de nu kliver upp på scenen för att tolka sin fars musik handlar det om en helt annan sorts kraft, den lågmälda, innerliga och suggestiva.

”Det är egentligen inte renodlad jazz, utan mer som nordisk blues”, säger bröderna. Och publiken följer gärna med: vissa blundar och drömmer, andra sitter tysta med tårar i ögonen. Musiken verkar landa lika djupt hos lyssnarna som hos bröderna själva.

”Ibland tappar vi helt bort tid och rum på scen. Musiken är rotad i folksjälen – det är som att färdas genom de trolska svenska skogarna”, berättar Anders Johansson.

Den 27 november görs ett stopp på turnén i Göteborg och publiken bjuds in till en stämningsfull konsertkväll i Stenhammarsalen!

Åldersgräns: 13 år

Frågor? Hör av dig till biljettkontoret
Jazz från mörker till ljus: Benjamin Koppel
2 feb 19.00

Upplev ett superband med jazztoner som väcker tankar och inger hopp. Danska saxofonisten Benjamin Koppel lät albumet Story of Mankind bli ett ramaskri över världens tillstånd och orättvisor.

Köp biljetter
Klassisk AW med Tjajkovskij
4 feb 18.00

Stanna till i Konserthuset på hemvägen för after work med mingel och klassisk musik. Tjajkovskijs 5:e symfoni är sprängfylld med stora känslor. Det är bara att åka med Göteborgs Symfoniker och dirigent Kristian Sallinen. Efteråt fortsätter kvällen i foajébarerna.

Köp biljetter
Sydliga jazztoner: Francesca Tandoi Trio
6 apr 19.00

Italienska pianisten Francesca Tandoi står i spetsen för sin egen trio och har lagt världen för sina fötter. En kväll med minnesvärda jazzlåtar i tankeväckande arrangemang.

Köp biljetter
Klassisk AW med Bach
29 apr 18.00

Häng med på Göteborgs mest klassiska after work! Hör musik av J S Bach och Britten i ett spännande möte med tenoren Andrew Staples, Göteborgs Symfoniker och kör. Efteråt fortsätter kvällen i foajébarerna.

Köp biljetter
Goran Kajfeš Subtropic Arkestra
18 maj 19.00

Ta plats i ett subtropiskt landskap med influenser från världens alla hörn. Med sin mix av postrock och kosmisk jazz är trumpetaren Goran Kajfeš ett unikum i svenskt musikliv.

Köp biljetter
Anna Lapwood: Stjärnornas musik
24 maj 18.00

Luta dig tillbaka och färdas ut bland stjärnorna till musik från Interstellar och Star Wars. Hyllade organisten och musikprofilen Anna Lapwood gästar äntligen Göteborg. Hon hämtar sitt fantasifulla orgelprogram från filmens värld.

Utsålt!
Utsålt!
Klassisk AW: Fransk försommar
3 jun 18.00

Titta in efter jobbet och njut av en onsdagskväll med klassisk AW! Dirigent Ludovic Morlot droppar in från Barcelona för att bjuda oss på en försommarkonsert med franskt tema tillsammans med Göteborgs Symfoniker.

Köp biljetter
Man spelar harpa, hans ansikte syns mellan strängarna.

Vilken konsert väljer du?

I vårt breda utbud finns något som passar alla. Hitta din favorit i konsertkalendariet!

Konsertkalendariet