En man med kalt huvud och glasögon spelar klarinett. Hn har en vit t-shirt och svart väst på sig. En man med kalt huvud och glasögon spelar klarinett. Hn har en vit t-shirt och svart väst på sig.

Göteborgs Konserthus Jethro Tull presents ”The Seven Decades Tour”

Evenemanget har ägt rum. Jethro Tulls musik spänner över flera genrer, från blues till progressiv rock. Upplev deras unika stil och mästerliga låtar som "Aqualung", "Thick As A Brick" och "Living In The Past" – en hyllning till musikhistorien!

Speltid ca: 2 t 5 min inkl paus Scen: Stora Salen Arrangör: A Star Entertainment
695-895 kr

Evenemanget har ägt rum

Information från A Star Entertainment:

Jethro Tull, med Ian Anderson i spetsen, återvänder till Sverige med ”The Seven Decades Tour”, en resa genom sju decennier av musikhistoria! Det legendariska rockbandet, som har fascinerat publiken i över 60 år, gör två exklusiva spelningar i Göteborg och Malmö.

Med över 60 miljoner sålda album, en global fanbas och över 30 studio- och livealbum, är Jethro Tull fortfarande lika aktuella. Under Ian Andersons ledning är bandets hunger efter kreativitet och nytänkande starkare än någonsin.

Jethro Tulls musik spänner över flera genrer, från blues till progressiv rock. Upplev deras unika stil och mästerliga låtar som ”Aqualung”, ”Thick As A Brick” och ”Living In The Past” – en hyllning till musikhistorien!

Frågor? Hör av dig till biljettkontoret
Klassisk AW med Tjajkovskij
4 feb 18.00

Stanna till i Konserthuset på hemvägen för after work med mingel och klassisk musik. Tjajkovskijs 5:e symfoni är sprängfylld med stora känslor. Det är bara att åka med Göteborgs Symfoniker och dirigent Kristian Sallinen. Efteråt fortsätter kvällen i foajébarerna.

Köp biljetter
Klassisk AW med Bach
29 apr 18.00

Häng med på Göteborgs mest klassiska after work! Hör musik av J S Bach och Britten i ett spännande möte med tenoren Andrew Staples, Göteborgs Symfoniker och kör. Efteråt fortsätter kvällen i foajébarerna.

Köp biljetter
Klassisk kuriosa: Raka rör i blåsarfamiljen
5 maj 18.00

Hur får oboen sin sällsamma klang, vilken musik är blåsarnas egna favoriter? I denna föreläsning om klassisk musik berättar Camilla Lundberg om träblåsinstrumentens historia tillsammans med en gäst från Göteborgs Symfoniker.

Köp biljetter
Goran Kajfeš Subtropic Arkestra
18 maj 19.00

Ta plats i ett subtropiskt landskap med influenser från världens alla hörn. Med sin mix av postrock och kosmisk jazz är trumpetaren Goran Kajfeš ett unikum i svenskt musikliv.

Köp biljetter
Brasilianskt sväng med Simone Moreno 
22 maj 19.00

Sångerskan Simone Moreno bjuder på funkigt sväng med sitt niomannaband. Dyk in i en skön mix av afrobrasiliansk pop, reggae, soul, samba och nordiska influenser.

Köp biljetter
Klassisk AW: Fransk försommar
3 jun 18.00

Titta in efter jobbet och njut av en onsdagskväll med klassisk AW! Dirigent Ludovic Morlot droppar in från Barcelona för att bjuda oss på en försommarkonsert med franskt tema tillsammans med Göteborgs Symfoniker.

Köp biljetter
Man spelar harpa, hans ansikte syns mellan strängarna.

Vilken konsert väljer du?

I vårt breda utbud finns något som passar alla. Hitta din favorit i konsertkalendariet!

Konsertkalendariet